حکایت سلامت

بررسی مشکلات سلامت مردم و ترویج اصول علمی آموزش سلامت

چهارشنبه سوری - سخنی با والدین

مراسم چهارشنبه سوری هرساله با حوادث ناگواری همراه است و به کشته یا مجروح شدن گروهی از نوجوانان و جوانان می انجامد. خانواده ها در پيشگيري از حوادث نقش مهمي را ايفاء مي كنند. باید كودكان و نوجوانان را تشویق كرد كه از حوادث درك خوبی داشته باشند. باید به آنها آموزش داد كه آنها در مقابل مواد محترقه و منفجره و آتش‌بازی آسیب‌پذیر هستند. آموزش آسیب‌پذیري در مقابل خطرات مذكور، از اهمیت خاصی برخوردار است.هشدارها ممكن است تکراری باشد، اما باید باز هم تکرار شود.

 

سخني با والدين :

1-   والدين ومسئولين واحد‌هاي آموزشي بايد با هشدار به نوجوانان و جوانان آنها را از خطرات و عوارض وحشتناک بازي با آتش و ترقه و مواد منفجره آگاه سازند.

2-     به محض مشاهده خريد و فروش مواد محترقه به هر شکل سريعا مامورين نيروي انتظامي‌ را در جريان قرار دهيد.

3- کبريت و مواد آتش زا مانند نفت و امثال آن را از دسترس کودکان دور کرده و اجازه ندهيد که با آتش زدن بته و هيزم و امثال اينها در محيط خانه يا پارکينگ براي جان خود و ديگران مخاطره ايجاد کنند.

4- معمولا کودکان خود زشتي آتش بازي را به دليل خطرات آن درک مي‌کنند و به همين دليل اغلب کبريت و ترقه و مواد آتش‌زا را در نقاط غير قابل ديد مثل انباري، زيرزمين يا در داخل کمد و کيف و وسايل شخصي خود مخفي مي‌کنند که اين امر از عوامل اصلي  بروز حريق و حادثه است، بنابراين بايد كنترل بيشتري را اعمال نماييد.

5- کودکان در صورت عدم دسترسي به کبريت و مواد آتش‌زا در منزل جهت تهيه مواد محترقه به فروشگاه‌هاي رنگ و مواد شيميايي و داروخانه‌ها مراجعه مي‌کنند لذا به فروشندگان اين قبيل مواد توصيه مي‌شود که اکيدا از فروش مواد آتش زا به کودکان و نوجوانان خودداري کنند.

 6- در صورت بروز هرگونه حريق و حادثه خونسردي خود را حفظ کرده و در صورت گسترده بودن حريق سريعا افراد مسن و کودکان و ديگر افراد را از محل حريق به جاي امن انتقال داده و سريعا با تلفن 125 آتش‌نشاني تماس گرفته و مراتب را با ذکر نشاني دقيق و نوع حادثه به ستاد فرماندهي آتش نشاني اطلاع داده و در هنگام حضور آتش‌نشانان در محل حريق نهايت همکاري را با آنان انجام دهند.

7- در صورت مواجهه با فردي که دچار سوختگي شده، ضمن حفظ خونسردي از ماليدن مواد غير بهداشتي مثل خمير دندان، سيب زميني و ... بر روي محل سوختگي خودداري نموده و مصدوم را هرچه سريعتر به مرکز درماني منتقل نماييد و در صورت شدت مصدوميت با اورژانس 115 تماس بگيريد.

8- والدین در تهیه وسایل آتش‌بازی بی‌خطر فرزندانشان را همراهی نمايند. کودکان به هيچ عنوان شخصاَ نبايد از مواد آتش بازي و محترقه استفاده نمايند.

9-  مواد آتش بازي (محترقه و انفجاري) را از محل هايي که مطمئن هستند خريداري کنيد. اين مواد را از دست فروش تهيه نکنيد.

10- هميشه در مواقع آتش بازي جهت اطفاء حريق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتي الامكان جعبه کمک‌های اولیه در دسترس باشد.

11- مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشتی نیروی انتظامی و یا پلیس 110 اطلاع دهيد. 

12- استفاده از مواد آتش بازي هرگز به طور کامل ايمن نيست، حتي در صورتي که مراقبت کامل صورت گيرد. حوادث نه تنها ممکن است براي کساني که از آن استفاده مي کنند به وجود آيد، بلکه براي کساني که اين مواد را درست مي کنند نيز ممکن است اتفاق بيفتد. پس از مكان هايي كه از مواد محترقه در آن استفاده مي شود دوري كنيد. شما مي توانيد از عينك هاي محافظ يا حداقل عينك هاي طبي خود استفاده كنيد.

13- بقاياي مواد آتش بازي را سريعاً جمع آوري نکنيد. حتماً 15 تا 20 دقيقه صبر کنيد. بعد آن را جمع آوري کرده و در يک سطل محتوي آب بريزد و سپس دفع کنيد.

14- در صورت امکان يک شيلنگ آب در نزديکي محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده نمود. حتماً قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شويد.

 

 محمد قمیشی بزرگ - - کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماریها - معاونت بهداشتی اهواز

[ دوشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۱ ] [ 12 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
کمک های اولیه در چهارشنبه سوری

 

سوختگی‌های ناشی از بازی با مواد محترقه خطرناک در چهارشنبه ‌سوری دارای دو نوع عوارض

هستند.برخی از آنها به عنوان عوارض زودرس مطرح هستند و برخی در درازمدت در افراد عوارض ایجاد

می‌کند‌.‌ قطع عضو بدن از عوارض زودرس سوختگی‌هاست. عفونت ثانویه در محل زخم ناشی از

سوختگی، یک عارضه زودرس دیگر است.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۱ ] [ 12 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
روش های پیشگیری از بیماری های قلبی - عروقی به مناسبت هفته ملی سلامت مردان ایرانی

 بسمه تعالــــی

 هفته ملی سلامت مردان ایرانی (سما ) از  مورخ 1 /12لغایت 7/12/1391

 

شعار سال 1391  :       " با خود مراقبتی یک برنده باشید   "

 

BE A WINNER WITH SELF CARE                            

 

روش های پیشگیری از بیماری های قلبی - عروقی

توجه کامل به پیشگیری از بیماری های مهم و شایع : همه شمابا این جمله رایج آشنا هستید : «پیشگیری بهتر از درمان است » . بسیار واضح است که چنانچه در پیشگیری و مراقبت های اولیه سرمایه گذاری مطلوب تر و بیشتری از سوی خانواده ها صورت گیرد و پیشگیری مقدم بر درمان تلقی شود ، از طرف هزینه های زیاد تشخیصی و درمانی در مراحل بعدی پیشگیری خواهد شد و از همه مهم تر اینکه کیفیت زندگی خانواده ها در عرصه سلامت جسمی ، روانی ، معنوی و اجتماعی افزایش خواهد یافت .


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۱ اسفند۱۳۹۱ ] [ 13 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته ملی سلامت مردان ایرانی - هفته اول اسفند
[ یکشنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۱ ] [ 12 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته ملی مبارزه با سرطان سال 1391 -8 لغایت 15 بهمن91

 

پیشگیری و تشخیص زودرس ،کلید

 مبارزه با سرطان

 

[ چهارشنبه ۲۰ دی۱۳۹۱ ] [ 7 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
غذاهای ارگانیک چیست ؟ -بسیج اطلاع رسانی تغذیه - 9/10/91الی 15/10/91

 

غذاهای ارگانیک چیست ؟

به طور کلی، غذای ارگانیک یا طبیعی، به غذایی گفته می‌شود که بدون دخالت یا بدون مصرف

آفت‌کش‌ها، کودهای شیمیایی و ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی تولید شده باشد. در واقع کشاورزی

ارگانیک، شیوه‌ای از کشاورزی است که در تمامی مراحل کاشت تا برداشت، جمع آوری و بسته‌بندی

محصولات کشاورزی از کود شیمیایی استفاده نمی‌کند.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۱ دی۱۳۹۱ ] [ 10 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
سلامت نسل آینده با احیاء غذاهای بومی و سنتی - به مناسبت هفته اطلاع رسانی تغذیه -9/10/91لغایت 15/10/

 

سلامت نسل آینده با  احیاء غذاهای بومی و سنتی

غذاهاي بومي و سنتي هر منطقه نشان دهنده فرهنگ غنی و کهن آن منطقه می باشد.

متاسفانه در دنیای امروز که کار و تحصیل بیش از پیش مورد توجه اقشار مختلف جامعه به

ویژه جوانان قرار گرفته است ، مصرف فست فودها به دلیل زودپخت بودن و تهیه سریع بیش

از پیش در جامعه رواج یافته است .


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۱ دی۱۳۹۱ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
24 آبان (14 نوامبر) روز جهانی دیابت-( حفاظت کنیم ازآینده مان)

 

( حفاظت کنیم ازآینده مان)

آیا شما در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید؟

ممکن است به تست دیابت نوع 2 نیاز داشته باشید.....

دیابت شایع ترین بیماری غددی جهان است که بیش از 346 میلیون نفردر جهان به آن مبتلا هستند،سالیا نه 6/4 میلیون مرگ ومیر به دلیل دیابت اتفاق می افتد . تخمین زده می شود که تا سال 2030   تعداد بیماران دیابتی به 576 میلیون نفر افزایش یابد.دیابت شایعترین علت نابینایی درافرادبالغ و نارسایی مزمن کلیه درجهان است .دیابت عامل 9%کل مرگهای جهان می باشد.کشورهایی که دارای بیشترین تعدادمبتلایان به دیابت هستندبه ترتیب  عبارت از : چین ،هند ،‌ایالات متحده امریکا ،روسیه .

شیوع دیابت در کشورهای منطقه مدیترانه شرقی در محدوده 5/3٪تا 30٪است بطوریکه شش کشور از 10 کشور با بیشترین میزان شیوع دیابت در جهان از این منطقه عبارتند از: بحرین، کویت، لبنان، عمان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است. درکشورمان ایران نیز بیماری دیابت درحال افزایش است وجمعیتی حدود 6 میلیون نفر که نزدیک به 10% کل جمعیت کشور را به خود اختصاص می دهدکه نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاعند .درحال حاضرتشخیص وغربالگری دیابت درروستاهابه صورت فعال ودرشهرهابه صورت غیرفعال انجام میشود. شیوع دیابت درمناطق روستایی کشورنیزدرحال افزایش است که اکنون شیوع آن درمناطق روستایی استان خوزستان 4% می باشد. درشهرهابا توجه به شیوع روزافزون چاقی و افزایش تغییرالگوهای زندگی و محیطی بسیار بالاتر از مناطق روستائی می باشد.

 


برچسب‌ها: دیابت
ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲۱ آبان۱۳۹۱ ] [ 11 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
روز جهانی و هفته ملی کودک
 

 ۱۵/۷/۹۱لغایت ۲۱/۷/۹۱ هفته ملی کودک مبار ک باد.

شعار هفته : کودک ، خانواده و جامعه .

[ شنبه ۲۵ شهریور۱۳۹۱ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]

کفش مناسب دانش آموزان چگونه کفشی است ؟

پا تکیه گاه بدن است که تمام نیروی وزن را به زمین منتقل می کند و با برخورد به زمین این نیرو به صورت عکس العمل از طریق پا به زانو ، ستون فقرات و مفاصل منتقل می شود به همین دلیل مراقبت های بهداشتی از پا و کنترل نیروهایی که از بدن و زمین به آنها وارد میشود حائز اهمیت است .

مساله ای که متاسفانه در انتخاب آن اولویتهایی نظیر سلامت ،راحتی ، کیفیت و انعطاف  فدای شکل ظاهر و رنگ آمیزی شده است . این در حالی است که تهیه کفش نامناسب علاوه بر آنکه عوارض مختلفی برجسم و روح کودک برجای می گذارد ، می تواند در پیشرفت تحصیلی و یادگیری او آثار منفی به همراه داشته باشد.

کفش مناسب دانش آموزان  باید چه شرایطی داشته باشد :

رویه کفش

رویه کفش باید چرمی و دارای انعطاف پذیری متوسط باشد رویه نباید خیلی خشک یا خیلی نرم باشد و باید دارای بند باشد  تا هنگامی که براثر پوشش مکرر و گرمای پا تغییر شکل می دهد با تنظیم بندها ی آن بتوان استحکام دیواره های کفش را تنظیم کرد.

پنجه کفش

پنجه کفش باید پهن باشد  به گونه ای که انگشتان دچار فشردگی نشوند زیرا انحرافات انگشتان از کودکی و نوجوانی با پوشیدن کفش های بسیار تنگ به وجود می آید که منجر به تغییر قوس کف پا می شود .

پاشنه پا

پاشنه پا محل شایعی برای تغییر شکل در اندام تحتانی است . دو لایه بودن و قوام دار بودن پاشنه کفش دو خصوصیت یک کفش بهداشتی می باشد که از انحراف پاشنه در جهت داخل و خارج جلوگیری می کند . کفش مناسب باید در قسمت پاشنه2، سانتی متر  و در قسمت پنجه، 5/1 سانتی متر ارتفاع داشته باشد .

کف کفش

کف کفش باید ضمن انعطاف پذیری دارای استحکام باشد تا از ضربات جلوگیری و به عنوان ضربه گیر عمل کند . زیرا  کفشهای دارای کف  خشک ضربه را مستقیما" به مفاصل و ستون فقرات وارد می کند .

چگونه پای دانش آموز را درست اندازه گیری کنیم ؟

برای اندازه گیری دقیق و صحیح اندازه  پای کودک پیش از خرید کفش مدرسه یک  توصیه ساده را در نظر داشته باشید :

از کودک بخواهید که روی یک صفحه کاغذی بزرگ بایستد . بزرگترین اندازه پا را علامت بزنید . این اندازه ، فاصله میان نوک بلند ترین انگشت تا پاشنه پا است . این فاصله را بر حسب سانتی متر اندازه بگیرید . اندازه گیری پای کودک هر (1-3 ماه ) تکرار شود . اگر دانش آموز معمولا " جوراب حوله ای یا پشمی به پا می کند ، در هنگام خرید کفش برای کودکتان به اندازه به دست آمده نیم الی یک سانتی متر اضافه کنید . اندازه گیری پای دانش آموز را به تناوب تکرار کنید .

           والدین باید درموقع خرید کفش به چه نکاتی توجه کنند:

                *  هرگز برای خرید کفش مدرسه بدون حضور کودکتان اقدام نکنید.

         *حتما در هنگام خرید کفش، کودکتان باید هر دو لنگه کفش را امتحان کند.

          *  روزی را برای خرید کفش مدرسه کودکتان انتخاب کنید که صبر وفرصت کافی دارید.

          *  سکوت کودکان را در هنگام به پا کردن کفش به معنای مناسب بودن آن فرض نکنید.

           * از کودک بخواهید با کفش چند قدمی راه برود.

           * به نحوه راه رفتن او دقت کنید.

           * بهتر است در حالت ایستاده کودکتان ، بین انگشت بزرگ پای او ونوک کفش به اندازه ضخامت انگشت شصت          دستتان  فاصله باشد .

           * خرید کفش های بسیار بزگتر و نیزخرید کفش تنگ هر دو به یک اندازه به سلامت پاهای کودک آسیب        میزنند.

            * اندازه شدن کفش را به پای کودک به ماه های آینده واگذار نکیند.

          * با توجه به تغییر و افزایش سایز پای دانش آموزان بر حسب ضرورت کفش جدیدی تهیه کنید.

         *   منتظر جدا شدن کف کفش یا پاره شدن آن نباشید.

             *   قبل از خرید کفش مدرسه ، به کف آن هم توجه کنید .اگر کف کفش صاف باشد ، دانش آموز در حین بازی وورزش  در معرض خطر لیز خوردن خواهد بود. این خطر در روزهای بارانی شدیدتر است.

             *اگر دانش اموزان دختر به کفش های پاشنه دار علاقه مندند، حداکثر پاشنه دو و نیم سانتی متری را به شما    پیشنهاد   میکنیم .   

           * کفش های با کفی و پاشنه بسیار نازک هم مورد تایید نیستند.

           *بهتر است برای ساعتهای ورزش دانش آموزان کفش ورزشی جداگانه ای تهیه شود.

                * خرید کفش باید در ساعات پایانی روز انجام شود تا در صورت وجود ورم ، سایز کفش مناسب باشد

عوارض کفش نامناسب

-        ابتلا به بیماریهای از قبیل : میخچه ، حساسیتهای پوستی

-        دردهای مفصلی و اسکلتی  مانند  درد پاشنه و زانو ،خستگی ، داغی و سوزش پا

-        شیوع انواع ناهنجاریها مثل انگشتان چکشی ،انگشت شست کج ، ناخن فرو رفته ، تاول ، کف پای صاف ، کف پای گود ، پای پهن و احساس کمر درد

-        عدم تعادل در راه رفتن و زمین خوردن

 

           منابع :

-         دکتر نادر معروفی (عضو هیت علمی انجمن فیزیو تراپی دانشگاه علوم پزشکی ایران )

-         دکتر فتانه اکبری (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی دانش گاه ایران

-         سایت تبیان

-         پمفلتهای منتشره  وزارت بهداشت

 

 

                                               

 

واحد سلامت جوانان ، نوجوانان و مدارس

مرکز بهداشت استان

 

[ دوشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۱ ] [ 13 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
کوله پشتی

 

کوله پشتی

وظایف والدین نسبت به فرزندان آموختن علم و دانش به آنان و تهیه مقدمات مورد نیاز در این جهت می باشد . با بازگشایی مدارس در آغاز سال تحصیلی ، اشتیاق دانش آموزان جهت خرید وسایل نو از جمله کیف و کفش و ......... افزایش می یابد . لذا انتخاب صحیح وسایل استاندارد میتواند از بسیاری از عوارض جدی که دانش آموزان راتهدید می کند جلو گیری نماید .

یکی از معمول ترین راههای بردن کتاب ، دفتر و دیگر وسایل مورد نیاز به مدرسه کیف یا کوله پشتی می باشد بوسیله کوله پشتی حجم زیادی از دفتر ، کتاب و لوازم التحریر جابجا می شود .


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۱ ] [ 13 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
به بهانه" هفته جهانی شیر مادر"

به بهانه" هفته جهانی شیر مادر"

هفته جهانی شیر مادر در سال 2012 که مصادف با 10 تا 16 مرداد ماه می باشد امسال با شعار جهانی 

" مرور اقدامات گذشته برای برنامه ریزی آینده " می باشد.

در سراسر قرن بیستم در جهان ، شروع و طول مدت تغذیه با شیر مادر در نتیجه تغییرات سریع اقتصادی

شامل شهرنشینی و بازاریابی جانشین شونده های شیر مادر ، کاهش یافت . اما در سالهای اخیر در

نتیجه پیامدهای زیانبار تغذیه مصنوعی و تحقیقات انجام شده در زمینه تغذیه با شیرمادر و شناخت

ارزشهای آن به عنوان روش بی نظیر تغذیه شیرخواران ، ، خوشبختانه روند جهانی به سوی ارتقاء تغذیه

با شیر مادر جهت داده است و در طول دو دهه گذشته ، در بسیاری از کشورها تغذیه با شیر مادر رو به

فزونی نهاده است.

 


ادامه مطلب
[ شنبه ۷ مرداد۱۳۹۱ ] [ 12 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
20 تیرماه روز جهانی جمعیت -"دسترسی همگانی برای سلامت باروری و خانواده "

سالانه حدود 30 میلیون بارداری ناخواسته در دنیا اتفاق می افتد ،براساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی این بارداری ها  به دلیل شکست روش های پیشگیری از بارداری و یا استفاده نادرست از روش های تنظیم خانواده اتفاق می افتد:

خاتمه بارداری در بیش از 131 کشور در حال توسعه و در اغلب کشورهای توسعه یافته مجاز است این درحالی است که کشورهای جهان سقط جنین را از عمده ترین مشکلات بهداشتی کشور خود می دانند.


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۹ تیر۱۳۹۱ ] [ 7 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته سلامت سال 91
شعار روز جهانی بهداشت سال ۹۱

سالمندی و سلامت

[ چهارشنبه ۹ فروردین۱۳۹۱ ] [ 10 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15بهمن هفته سرطان - سوال های شایع سرطان - پیام ها-راهنمای پیشگیری از سرطان

سوالهای شایع در مورد سرطان :

چه نوع ورزشی برای پیشگیری از سرطان بهتر است ؟

تمام انواع ورزش برای سلامتی مفید است .

آیا فعالیت بدنی بعد از 70 سالگی بدون اشکال است ؟

انجام ورزش در تمام سنین بدون اشکال است. افراد مسن می توانند ورزشهای سبک تری را انتخاب کنند در حدی که راحت تر باشد . اگر شخص مشکل خاصی دارد یا اینکه مثلاً ورزش نکرده است باید قبل از شروع ورزش با پزشک مشورت کند .

آیا فردی که کمردرد یا آرتریت دارد باید ورزش را متوقف کند ؟

خیر . ورزش می تواند به رفع علائم کمردرد و آرتریت کمک کند . باید از ورزشهای آرام شروع کنید و به وضعیت بدنی خود متعاقب آن توجه کنید . اگر حرکتی ایجاد درد کرد ادامه ندهید .

آیا ورزش از همه انواع سرطانها پیشگیری می کند ؟

شواهد نشان می دهد که ورزش نقشی در پیشگیری از سرطان روده بزرگ و نیز در سرطان پستان پس از سن یائسگی و سرطان آندومتریوم دارد بعلاوه شواهدی مبنی بر اهمیت ورزش در پیشگیری از سایر سرطانها مانند ریه ، پانکراس ، سرطان ریه قبل از یائسگی وجود دارد.

 

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15بهمن -هفته سرطان - آنچه باید درمورد نقش ورزش در یشگیری از سرطان بدانیم

 

پیشگیری از افزایش وزن در طول عمر

در سراسر زندگی خود وزن بدن را در حد طبیعی نگهدارید . این کار یک راه مقابله با سرطان است .

افزایش چربی بدن باعث افزایش خطر سرطانها در اعضایی مانند پانکراس ، روده بزرگ ، پستان ( پس از

سن یائسگی ) ، آندومتریوم ( بافت پوشش رحم) می شود . بعلاوه چربی زیاد بدن باعث سرطان کیسه

صفرا نیز می شود . چاقی علاوه بر سرطان سبب بیماریهای دیگری نیز می شود که عبارتند از بیماریهای

قلبی ، سکته مغزی ، دیابت نوع دو ، آرتریت ، سنگهای صفراوی ، آسم ، آب مروارید ، نازایی و بیماری

آلزایمر .

همه چیز در پیرامون ما دست به دست هم می دهند تا ما وزن اضافه کنیم . غذای آماده در دسترس

است و ما میل به خوردن بیش از حد نیاز داریم . از آنجائیکه همیشه عجله داریم به غذاهای آماده روی

می آوریم که اغلب حجم آنها بیش از حد نیاز بدن است و دارای چربیهای اضافی و شکر است .

تسهیلات موجود در دنیای مدرن تلاش فیزیکی ما را غیر ضروری ساخته و استفاده از تلویزیون و کامپیوتر

ما را بی تحرکتر کرده است . در نتیجه ما روزانه بیش از حد فعالیت بدنمان کالری دریافت می کنیم .

پیشگیری از چاقی بهترین و عاقلانه ترین راه است .

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15 بهمن - هفته سرطان - آنچه باید در مورد سرطان روده بزرگ بدانیم .

 

 

تغذیه ، فعالیت بدنی و سرطانهای روده بزرگ

غذای خورده شده توسط شخص پس از معده وارد روده باریک می شود که بیشترین قسمت هضم و

جذب غذا در آن صورت می گیرد سپس بقایا و زوائد غذا وارد روده بزرگ شده به خارج بدن هدایت می

شوند .

 سرطان چیست ؟

سرطان دارای انواع مختلفی است و بخشهای مختلفی از بدن را می تواند مبتلا نماید. سلولهای سالم

بدن به طوری قابل پیش بینی رشد می کنند ، تقسیم می شوند و می میرند اما سلولهای سرطانی

دارای رشد کنترل نشده هستند و عمر و مرگ آنها طبیعی نیست . این سلولهای بدخیم تولید تومورهای

بزرگی می کنند که سبب زخمی شدن یا تخریب بافتهای سالم بدن می شود . تومورهای روده بزرگ در

درون روده رشد می کنند . برخی از سلولهای آن ممکن است وارد جریان خون یا لنف شوند و از این

طریق به سایر نقاط بدن برسند . هر جائیکه سلول سرطانی از طریق خون یا لنف برسد تولید تومورهای

جدید می کند . اگر سلولهایی خوش خیم در روده دچار رشد سریع شوند ایجاد توده هایی به نام پولیپ

می کنند که خوش خیم هستند .

پولیپها ممکن است خونریزی کنند یا در عمل روده ایجاد اشکال کنند . همچنین پولیپها در صورتیکه درمان

نشوند ممکن است بدخیم شوند. در بیشتر موارد پولیپهای روده بزرگ قابل برداشتن هستند.

میزان سرطان روده بزرگ

سالانه حدود 000/150 مورد جدید سرطان روده بزرگ در آمریکا شناسایی می شود. هر سال 000/50

آمریکایی در اثر این بیماری فوت می کنند . اگرچه سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در زن و مرد

است ، احتمال ابتلا مردان به سرطان روده بزرگ و مرگ در اثر آن بیشتر است . میزان بیماری در میان نژاد و قومیتها فرق می کند . این بیماری در آمریکا در میان آمریکایی های آفریقایی تبار و آمریکایی های ژاپنی

تبار بیشتر از بقیه دیده می شود. فاکتورهای متعددی رشد و توسعه سرطان را تحت تاثیر خود قرار می

دهند . دو فاکتور مهم عبارتند از غذا و شیوه زندگی.

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15بهمن هفته سرطان - آنچه باید در مورد سرطان بیضه بدانیم .

پیشگیری از سرطان بیضه

سرطان بیضه چیست ؟

سرطان بیضه، شایعترین سرطان در مردان جوان است . وقتی سلولها سریعاً و بدون کنترل رشد کنند

ایجاد تومور می کنند که می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد . تومورهای بدخیم همان سرطانها هستند

و می توانند به سایر نقاط بدن گسترش یابند. سرطان بیضه در مردان سفید پوست شایعتر است و بین

سنین 15 تا 34 سالگی دیده می شود . مردانیکه بیضه آنها کاملاً یا بطور نسبی در محل طبیعی آن قرار

ندارد نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان بیضه هستند. حتی پس از انجام

عمل جراحی و قرار دادن بیضه در محل طبیعی .


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15بهمن هفته سرطان - آنچه باید در مورد سرطان بیضه بدانیم .

پیشگیری از سرطان بیضه

سرطان بیضه چیست ؟

سرطان بیضه، شایعترین سرطان در مردان جوان است . وقتی سلولها سریعاً و بدون کنترل رشد کنند

ایجاد تومور می کنند که می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد . تومورهای بدخیم همان سرطانها هستند

و می توانند به سایر نقاط بدن گسترش یابند. سرطان بیضه در مردان سفید پوست شایعتر است و بین

سنین 15 تا 34 سالگی دیده می شود . مردانیکه بیضه آنها کاملاً یا بطور نسبی در محل طبیعی آن قرار

ندارد نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان بیضه هستند. حتی پس از انجام

عمل جراحی و قرار دادن بیضه در محل طبیعی .


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15 بهمن هفته سرطان- آنچه باید در مورد سرطان پروستات بدانیم

 

کاهش خطر سرطان پروستات

مردان در چه سنی در معرض خطر سرطان پروستات هستند :

خطر ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن افزایش می یابد . بیشتر مردان مبتلا به سرطان پروستات

دارای سن بالاتر از 65 سال هستند و بیماری بطور متوسط در سن 72 سالگی تشخیص داده می شود .

بیماری بتدریج توسعه می یابد و در بسیاری  موارد هیچ علامتی ایجاد نمی کند و ناشناخته باقی می

ماند . مطالعات نشان می دهند که 5 تا 10 درصد سرطانهای پروستات ناشی از استعداد ژنتیکی است .


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15بهمن هفته سرطان- آنچه باید در مورد سرطان پوست بدانیم

 

سرطان پوست چیست  ؟

سرطان پوست تومور یا رشد بافتی است که از تقسیم غیرطبیعی سلولهای پوست حاصل می شود .

تماس مفرط با اشعه ماوراء بنفش نور خورشید علت اولیه سرطان پوست است. تعداد کمتری از سرطان

های پوست از علل دیگر مانند تماس با مواد شیمیایی خاص ناشی می شوند . سرطان پوست را ب

راساس نوع سلولی که مبتلا می شود به سه دسته تقسیم می کنند:

ملانوم بدخیم  ، سرطان سلول سنگفرشی  و سرطان سلول پایه  


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
8-15 بهمن هفته سرطان -آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانیم :

 

چگونه می توان خطر سرطان پستان را کم کرد :

سرطان پستان پس از سرطان پوست دومین سرطان شایع در میان زنان است . کسی نمی تواند پیش

بینی کند که دچار سرطان پستان می شود یا خیر ، اما راههایی وجود دارد که شخص می تواند سبب

محافظت خود شود . این پمفلت شامل اقدامات ساده ای است که به شما کمک می کند خطر سرطان

پستان را کاهش دهید و علائم اولیه بیماری را شناسایی کنید .


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۹ بهمن۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته اطلاع رسانی ایدز
 

آموزش و اطلاع رساتی در زمینه اچ آی وی و ایدز یکی از استراتژی های برنامه کشوری یشگیری از اچ آی وی ئ ایدز در کشور است ، با این وجود تعیین یک مقطع زمانی خاص در سال برای برجسته سازی موضوع و حساس کردن سیاست گذاران ، مسئولان و آحاد افراد جامعه به موضوع اچ آی وی و ایدز و همراه کردن آنان برای پیشگیری از ایدز ضروری لسا. در جمهوری اسلامی ایران این مقطع زمانی خاص همزمان با سایر کشورها ی جهان ۱۰ آذر ماه ( اول دسامبر) در نظر گرفته شده است و به عنوان ٬روز جهانی ایدز در تقویم رسمی کشور گنجانده شده است. نظر به اینکه موضوع ایدز صرفا یک موضوع بهداشتی نبوده و دارای ابعاد اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی ، امنیتی و غیره نیز می باشد ، به منظور اطلاع رسانی مناسب در این خصوص ، تعیین زمان بیشتر از یک روز و تعمیم آن به هفته اطلاع رسانی ایدز از ۵-۱۱ آذرماه مد نظر قرار گرفته شده است .

[ چهارشنبه ۹ آذر۱۳۹۰ ] [ 13 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هقته ملي سلامت بانوان ايراني ( سبا ) مورخ 23 لغايت 29 مهرماه

 

هقته ملي سلامت بانوان ايراني ( سبا ) مورخ 23 لغايت 29 مهرماه 
 

را بر تمامي بانوان ايران زمين به خصوص بانوان خوزستاني تبريك مي گويیم .

شعارملي امسال :

شادابي زنان ، شادكامي خانواده ، نشاط اجتماعي

همانگونه كه مستحضريد شادابي و سلامت يك مادر، يك همسر و... در خانواده نقش اول و

بسزايي در ايجادجو صميمي وپيشرفت در همه مراحل زندگي دنيوي و اخروي  را در خانواده

به وجود مي آورد و باعث دلگرمي ، ايجاد انگيزه ، شور و نشاط و توانايي مضاعف در كانون

گرم خانوادگي و نيزدر محيط كار ، اطرافيان و جامعه مي شود .

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲۴ مهر۱۳۹۰ ] [ 13 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
مهد کودک و بچه ها

مقدمه :

              انسان موجودی اجتماعی است، از زمان تولد تا واپسین دم حیات نیازمند دیگران

 است. در جامعه زندگی می کند، از آن تأثیر می پذیرد و بر آن تأثیر می گذارد.

کانون خانواده ، نخستین نهاد اجتماعی است که کودک در آن پرورش می یابد و می آموزد که

چگونه رفتار اجتماعی داشته باشد.

در محیط های اجتماعی نظیر مهدکودک، نهادهای دیگری به جز خانواده  در آموزش هنجارها و

 ارزش ها به فرزندان دخالت دارند و با افزایش سن کودک به مرور از نقش خانواده ها کاسته و

 بر نقش این کانون ها در الگو دهی به شخصیت کودک افزوده می شود. مهدکودک ، برای بچه

 ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده  دارد و نیز نقشی بسیار اساسی و مهم در تربیت

 کودکان  ایفا می کند.

بنابراین برای به ثمر نشستن این نهال های ترد و شکننده و کمک به رشدِ صحیح آنان باید

محیطی امن و عاری از هر انحرافی برای تربیت آنان فراهم ساخت.

 تأثیرپذیری کودکان در مهد به مراتب بیشتر از خانه و خانواده است. اگر مربیان، افرادی آموزش

 دیده، کارآمد و متخصص در زمینه تربیت کودکان باشند خواهند توانست به بهترین شکل ممکن

 کودکان را تربیت کنند.

بسیاری از کودکان با رشد روزافزون تعداد مادران شاغل، بیش از نیمی از روز خود را در مهدها

 سپری می سازند و رفتارها، ارزش ها و الگوهای بسیاری را از این مکان ها کسب می کنند،

حال این مربیان و مسئولان مهدها هستند که باید ضمن عنایت به وظیفه خطیر تعلیم و تربیت ،

 و بهره گیری از شیوه های مثبت و کارآمد، در ساختن نسل آتی کمر همت ببندند.

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۱۷ مهر۱۳۹۰ ] [ 11 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
روز جهانی بهداشت روان مبارک
شعار روز جهانی سلامت روان (۱۷ آکتبر): پیش به سوی سرمایه گذاری در سلامت روان

[ شنبه ۱۶ مهر۱۳۹۰ ] [ 13 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
16 مهر روز جهانی کودک مبارک
 

پیام روز جهانی کودک -سال ۱۳۹۰  

((سلامت کودکان ، فرزند پروری مثبت ، ایمنی و تغذیه مناسب کودکان ))

 

[ شنبه ۹ مهر۱۳۹۰ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر (10-16مرداد)

به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر (10-16مرداد)

در طی دهه های گذشته اهمیت تغذیه مناسب شیر خوار ان به منظور دستیابی به بقاءرشد و تکامل مطلوب آنان به عنوان یک موضوع مهم بهداشت عمومی شناخته شده لذا با توجه به ابعاد گسترده مزایای تغذیه کودک با شیر مادر ،از سال 1992(1372شمسی) روز اول آگوست (10مرداد ماه )در سراسر دنیا به  عنوان روز جهانی شیر مادرنام گذاری شده است .هر ساله در این روز از طرف مجامع بین المللی (از جمله سازمان جهانی بهداشتWHO واتحادیه بین المللی تغذیه با شیر مادر WABA) موضوعی خاص طرح می گرددتا سیاستگذاران بهداشتی در تمام دنیا حول محور آن موضوع خاص از طریق بزرگداشت روز جهانی و استفاده از وسایل ارتباط جمعی توجه همه مردم را به موضوع انتخاب شده جلب نمایند.از آنجا که توجه به این مهم نیز از اولویت های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد توجه خاص به این روز و بزرگداشت این روز در سراسر کشور در جهت تقویت برنامه ترویج تغذیه با شیرمادرو معرفی هرچه بهتر مزایای تغذیه باشیر مادر  از جمله اهداف معاونتهای  بهداشتی دانشگاه ها می باشد.


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۲۸ تیر۱۳۹۰ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته سلامت گرامی باد
[ یکشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۰ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته سلامت گرامی باد - واحد اموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز

هرساله در روز تاسيس سازمان جهاني بهداشت،  اين روز به نام روز جهاني بهداشت گرامي داشته مي شود و يك موضوع بهداشتي كه در تمام جهان وجود دارد انتخاب و برنامه هايي در سطح بين المللي، منطقه اي و محلي سازمان دهي مي شود. 

تمركز روز جهاني بهداشت در سال 2011 بر روي  مقاومت به داروهاي ضد ميكروبي و گسترش جهاني آن است. مقاومت به داروها تاثير بسياري از داروهايي را كه امروزه براي درمان بيماري ها استفاده مي شود را تهديد مي كند.

در اين زمينه بسيج اطلاع رساني عمومي سازمان جهاني بهداشت تمركز ويژه اي بر روي اپيدمي هاي سل، مالاريا و HIV/AIDS دارد.

امروزه ما در عصري زندگي مي كنيم كه پزشكي و كشف داروها پيشرفت چشمگيري داشته است و داروهاي  جديد و خارق العاده اي براي درمان برخي از بيماري ها در دسترس هستند كه در چند دهه پيش و يا حتي در چند سال گذشته اثبات شده بود كه ابتلا به آن ها كشنده مي باشد.

در روز جهاني بهداشت در سال 2011 WHO قصد دارد يك بسيج جهاني براي خودمحافظتي از اين داروها به منظور حفظ و اثربخشي آن ها براي نسل هاي آينده ترتيب دهد. زيرا مقاومت به داروها و گسترش جهاني آن باعث از بين رفتن اثربخشي بسياري از داروهايي مي شود كه در درمان بيماري هاي موثرند.

در روز جهاني بهداشت، سازمان يك بسته شامل 6 سياست را براي مقابله با مقاومت ضدميكروبي معرفي خواهد كرد.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۰ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
توصيه هايي در مورد مصرف دارو

توصيه هايي در مورد مصرف دارو

-          مقدار دارويي که بيمار بايد مصرف کند توسط پزشک محاسبه و در نسخه قيد مي شود . تنها کاري که بيمار بايد انجام دهد اين است که دقيقاً مطابق توصيه پزشک و داروساز، دارو را مصرف کند، يعني اولاً در هر بار مصرف،‌ مقدار داروي تجويز شده را بطور کامل مصرف نمايد و ثانياً طول درمان توصيه شده را به پايان برساند .

-          بعضي افراد هستند که با مشاهده اولين علائم بهبودي، داروي خود را خودسرانه قطع مي کنند. بعضي ديگر هم با مشاهده اولين عوارض جانبي، داروي خود را قطع مي نمايند، هر دو گروه کار نادرستي را انجام ميدهند، زيرا تنها پزشک است که مي تواند تشخيص دهد آيا درمان کافي بوده يا نه.


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲۱ فروردین۱۳۹۰ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
28  مهرماه، روز ملی سلامت بانوان ایرانی (سبا)    

     فعالیت جسمانی زنان

                     در هر زمان و هر مکان

[ چهارشنبه ۷ مهر۱۳۸۹ ] [ 11 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
نشانه ( لوگو) هفته سلامت

[ چهارشنبه ۱۸ فروردین۱۳۸۹ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
شعار سال و روزشمار هفتۀ سلامت 1389

 

          عنوان شعار سال: «شهرنشینی و سلامت»

  • چهارشنبه 18 فروردین 89: «جامعۀ سالم؛ مدارس مروج سلامت»
  • پنج­شـنبه 19 فروردین 89: «جامعۀ ایمن - رانندگی ایمن»
  • جمــــعه 20 فروردین 89: «شهر سالم؛ ورزش، نشاط و رفتارهای سالم»
  • شــــنبه 21 فروردین 89: «جامعۀ سالم؛ تغذیۀ سالم و امنیت غذایی»
  • یک­شـنبه 22 فروردین 89: «شهر سالم؛ هم­کاری­ بین­بخشی و همبستگی اجتماعی»
  • دوشـنـبه 23 فروردین 89: «شهر سالم؛ هوای سالم و عاری از دخانیات»
  • سه­شنـبه 24 فروردین 89: «جامعۀ سالم؛  بسیج پیشگیری از اعتیاد»
[ چهارشنبه ۱۸ فروردین۱۳۸۹ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
اولین 5 شنبه اسفند ماه هرسال به عنوان روز ملی سلامت مردان

اولین 5 شنبه اسفند ماه هرسال به عنوان روز ملی سلامت مردان از طرف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  نامگذاری شده است .

 شعار سال1388 با عنوان زیر میباشد :

"  مردان سالم ، جامعه پویا ، آینده ای روشن "


ادامه مطلب
[ سه شنبه ۴ اسفند۱۳۸۸ ] [ 7 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
اهداف هفته جهاني تغذيه با شيرمادر سال 2009 :

اهداف هفته جهاني تغذيه با شيرمادر سال 2009 :

Ø      تقويت نقش حياتي تغذيه با شيرمادر در اقدامات ضروري هنگام  بحران ها در سراسر جهان

Ø      جلب مشاركت براي حفاظت فعال و حمايت از تغذيه با شيرمادر، قبل و در طول بحران ها

Ø      آگاهي دادن به مادران، حاميان تغذيه با شيرمادر، جوامع ، كاركنان بهداشتي درماني، دولت ها ، سازمان هاي امدادي، اهداكنندگان و رسانه ها در مورد چگونگي حمايت فعال از تغذيه با شيرمادر ، قبل و در طول بحران ها

Ø         ايجاد شبكه اي از كارشناسان تغذيه با شيرمادر و نيروهاي امدادي براي همكاري در جهت  ارتقاء تغذيه شيرخواران

 

[ یکشنبه ۲۸ تیر۱۳۸۸ ] [ 10 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
10 توصیه لازم برای شیر دهی موفق در مادران شاغل-به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر (10-16مرداد)

به مناسبت هفته جهانی تغذیه با شیر مادر (10-16مرداد)

 

10 توصیه لازم برای شیر دهی موفق در مادران شاغل   

برای مادران شاغل ، حفظ تداوم شیر دهی یک نگرانی عمده است . توجه به ده اقدام زیر می تواند در استمرار شیر دهی شما مادران شاغل کمک کننده باشد.


ادامه مطلب
[ شنبه ۲۷ تیر۱۳۸۸ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته جهانی تغذیه با شیر مادر ، 1-7 آگوست سال 2009 (10-16مرداد سال 1388)
تغذیه با شیر مادر : یک اقدام حیاتی در بحران ،آیا آماده اید ؟

 

[ یکشنبه ۲۱ تیر۱۳۸۸ ] [ 11 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته سلامت
پيام مدير منطقه مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت
ادامه مطلب
[ شنبه ۱۵ فروردین۱۳۸۸ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته سلامت
پوستر هفته سلامت
[ شنبه ۱۵ فروردین۱۳۸۸ ] [ 9 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
اول دسامبر - روز جهانی ایدز

 

"هم پیمان در برابر گسترش ایدز پیشگام شویم ، توانمند کنیم ، تحقق بخشیم ."

 

بسیاری از افراد آلوده به عفونت های آمیزشی وایدز علایمی از بیماری ندارند در حالیکه می توانند آلودگی را به دیگران سرایت دهند .


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۱ آذر۱۳۸۷ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
یکشنبه آخر نوامبر ( مصادف با 3 آذر ) روز جهانی یادواره قربانیان حوادث ترافیکی

بسمه تعالی

یکشنبه آخر نوامبر ( مصادف با 3 آذر ) روز جهانی یادواره قربانیان  حوادث ترافیکی

مقدمه : هر روز هزاران نفر در جاده ها و راه های ما آسیب دیده وکشته می شوند . مردان ، زنان یا کودکانی که برای رسیدن به مدرسه یا محل کار خود پیاده روی می کنند ، از دوچرخه یا وسیله نقلیه استفاده می کنند ، در خیابا ن ها بازی می کنند یا به مسافرت های طولانی می روند و هرگز به خانه خود بر نمی گردند و جامعه و خانواده ای متلاشی شده را از خود به جای می گذارند . میلیونها نفر از مردم سالیانه بعد از تصادف های شدید هفته های طولانی را در بیمارستان می گذرانند و تعداد زیادی هرگز قادر به ادامه کار یا زندگی مانند گذشته نخواهند بود . بیش از نیمی از افرادی که در حوادث ترافیکی کشته شده اند افراد جوان و بزرگسالی هستند که بین 15 تا 44 سال سن دارند و اغلب موارد ، نان آور خانواده می باشند . حوادث ترافیکی همگی قابل پیش بینی وپیشگیری هستند .در عصر حاضر در دنیایی که در آن زندگی می کنیم حتی تصور زندگی کردن در جامعه فاقد وسایل حمل ونقل هم برای ما دشوار است . اگر ما به اصول استفاده صحیح از وسایل نقلیه توجه نکنیم . هر سال چندین هزار نفر در جهان قربانی حوادث رانندگی می شوند وتاسف بارتر از آن که بسیاری از این حوادث مرگبار تنها با رعایت برخی نکات اولیه ایمنی قابل پیشگیری هستند . متاسفانه در کشور ما به دلایل مختلف آمار حوادث رانندگی نسبت به متوسط جهانی بالاتر است وهرسال تعدادی از هموطنانمان بر اثر این حوادث جان می بازند ویا دچار انواع جراحات می شوند . در این میان کودکان بدلیل شرایط خاص جسمی و ذهنی ، بیش از دیگران در برابر حوادث رانندگی آسیب پذیرند . کودکان بسیاری از آن چه را که در آینده در شخصیت ونوع رفتار آنان شکل می دهد ،در قالب الگو پذیری از والدین ومربیان خود می آموزند وبه همین سبب نقش اولیاء ومربیان در آموزش مقررات راهنمایی ورانندگی به کودکان و آماده سازی  آنان برای حضور امن وخالی از خطر در خیابانها بسیار مهم است .


ادامه مطلب
[ شنبه ۲ آذر۱۳۸۷ ] [ 7 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
روز ملی سلامت زنان( بیست و هشتم مهرماه ) - سال 1387:

شعار روز ملی سلامت زنان( بیست و هشتم مهرماه ) - سال 1387:

""  سلامت زنان محور سلامت خانواده ها است  ""

تهیه و تنظیم :صبیحه ضیاغم کارشناس برنامه میانسالان و سالمندان

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

گروه بهداشت خانواده استان

 


ادامه مطلب
[ شنبه ۲۷ مهر۱۳۸۷ ] [ 7 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته جهانی کودک 17-24 مهرماه

 

  احتیاط ، شادی ، زندگی


به مناسبت هفته جهانی کودک

17-24 مهر ماه

گرد آورنده : دکتر مژگان فطورچی کارشناس کودکان معاونت بهداشتی استان

سوانح و حوادث از  شایع ترین علت مرگ و میر کودکان در کشور

همه ما به عنوان مادر یا پدر آرزو داریم که کودکی سالم و شاداب داشته باشیم اما به خاطر داشته باشید که در محیط زندگی همیشه خطراتی در کمین این کودکان نشسته است که در صورت بی توجهی و سهل انگاری والدین می تواند برای کودکان مشکل ساز و یا حتی منجر به مرگ شود.

از آنجایی که سوانح و حوادث یکی از علل شایع مرگ و میر کودکان زیر 5سال در کشور ما می باشد ،امسال، دفتر سلامت خانواده وزارت بهداشت با همکاری سازمان بهزیستی ،نیروی انتظامی (پلیس راهور) و دفتر یونیسف در ایران، شعار (احتیاط ، شادی ، زندگی ) را برای هفته جهانی کودک انتخاب نموده است. به امید آنکه با اهمیت دادن به عوامل خطرساز و انجام  احتیاط های لازم ،شادی و شادابی ،و زندگی سرشار از سلامتی را به کودکان هدیه دهیم .

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه ۲۱ مهر۱۳۸۷ ] [ 13 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
هفته جهانی سالمندان

 

راه های شاد زیستن در دوران سالمندی :

صبیحه ضیاغم کارشناس برنامه سلامت سالمندان گروه بهداشت خانواده استان


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳ مهر۱۳۸۷ ] [ 11 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
بیماری سل

بیماری سل

دکتر محمدرضا نژاد سلامی-مهدی آبدیده

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز

مقدمه

بیماری سل در طی قرن‌ها بعنوان یک بیماری عفونی مزمن موجب ترس و نگرانی جوامع بشری بوده است. هنوز هم سل شایعترین علت مرگ بدلیل یک عامل عفونی در دنیا می‌باشد بطوریکه در سال ۱۹۹۳ سازمان جهانی بهداشت، سل را یک اورژانس جهانی اعلام کرد.


ادامه مطلب
[ شنبه ۱۳ مهر۱۳۸۷ ] [ 10 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
شعار روز جهانی سل - 23 مهر 1387
بروز سل در یکجا به منزله بروز آن در همه جا است (سازمان جهانی بهداشت )

در ۲۴ مارس ۱۸۸۲ برابر با ۴ فروردین ماه سال ۱۲۶۱ شمسی دکتر رابرت کخ برای اولین بار کشف

خود را در مورد باسیل سل در کنفرانسی در برلین مطرح کرد که این روز به همین دلیل روز جهانی سل

نامگذاری شده است.

[ شنبه ۱۳ مهر۱۳۸۷ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
شعار سازمان بهداشت جهانی در سال 2008 به مناسبت هفته جهانی سالمندان
 

شعار سازمان بهداشت جهانی در سال 2008 به مناسبت هفته جهانی سالمندان- دهم لغایت

شانزدهم مهرماه  

Older people and Human Rights

احترام به حقوق سالمندان وظیفه برای همه

[ شنبه ۱۳ مهر۱۳۸۷ ] [ 8 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
سلامت و تحرک جسمانی

سلامت و تحرک جسمانی

روز جهانی بهداشت هر سال در هفت آوریل(18فروردین) جشن گرفته می شود.واز 18تا 24 فروردین هفته سلامت نامگذاری شده است . براساس جدول عناوین ایام هفته سلامت ،روز 23/1/87 سلامت و تحرک جسمانی نامیده شده است.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۲۱ فروردین۱۳۸۷ ] [ 12 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
برنامه اجرایی هفته سلامت 87


برنامه اجرایی هفته سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه جندی شاپور اهواز - فروردین ۸۷


ادامه مطلب
[ دوشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۷ ] [ 11 ] [ واحد آموزش سلامت معاونت بهداشتی اهواز ] [ ]
مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ،